Α) Τα πραγματοποιούμενα σύμφωνα με την οικοδομική άδεια τ.μ. δόμησης που ανήκουν στην οριζόντια ιδιοκτησία.

Β) Τα πραγματοποιούμενα σύμφωνα με την οικοδομική άδεια τ.μ. δόμησης. (πραγματοποιούμενη δόμηση)

Γ) Ο νόμος λέει ότι "σε περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου με το μέρος των επιτρεπομένων μεγεθών που αναλογεί στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας εκάστου συγκυρίου."
Κατά τη γνώμη μου το "ποσοστό συνιδιοκτησίας" δεν μπορεί να προκύπτει από τα χιλιοστά συνιδιοκτησίας (έχω να αναφέρω αρκετά παραδείγματα όπου αυτό δεν είναι ορθό). Πρέπει να προκύπτει από τον λόγο:
(Πραγματοποιούμενη δόμηση ιδιοκτησίας σύμφωνα με την άδεια) / (Πραγματοποιούμηνη δόμηση κτηρίου - δηλαδή του συνόλου των οριζοντίων ιδιοκτησίων)

Δ) Σωστά.

Στο βασικό δε ερώτημα που τέθηκε στην αρχή του θέματος ιδού τι λένε οι Υ.ΔΟΜ. Κεντρικής Μακεδονίας σε σχετικό ερώτημα:
Το ποσοστό υπέρβασης δόμησης και κάλυψης που ζητείται σε κάθε φύλλο καταγραφής, αφορά στη συγκεκριμένη παράβαση του φύλλου καταγραφής ή συνολικά σε όλες τις παραβάσεις;
Π.χ. έχω 200τ.μ. συνολικά αυθαίρετα που είναι >50% της επιτρεπόμενης, αλλά τα 100τ.μ. στο 1ο φύλλο καταγραφής είναι <50% της επιτρεπόμενης.


Τόσο από το νόμο, όσο και από τις σχετικές Εγκυκλίους δεν προκύπτει με σαφήνεια η απάντηση στο συγκεκριμένο ερώτημα.
Επίσης σε επανειλημμένες σχετικές ερωτήσεις, δεν έχει δοθεί επίσημη γραπτή απάντηση για το θέμα.


Όσο λοιπόν δεν προκύπτει με σαφήνεια η απάντηση και όσο δεν δίνεται επίσημη γραπτή απάντηση μέσω π.χ. μιας εγκυκλίου, θεωρώ ότι μπορούμε να κάνουμε τη σύγκριση ανά φύλλο καταγραφής, που είναι πολύ ευνοϊκότερη για τον ιδιοκτήτη.